Påsklov på Junibacken
Vårsol, fågelkvitter, och ett sagolikt påsklov på Junibacken! Välkommen att fira in våren med oss med Sagotåg, lek i Villa Villekulla, underbar teater och pyssel med PlusPlus i Paviljongen! Påsklovet är nu över för denna gång – vi ses igen nästa påsk!
Öppettider & biljetter
Påsklov på Junibacken💛
För familjer som söker aktiviteter på påsklovet finns en plats där berättelserna får liv och fantasin får flöda. På Junibacken kan ni resa med Sagotåget genom Astrid Lindgrens världar, kliva in i Villa Villekulla och leka loss, njuta av vårsolen i Mumins lekdal och vara med och skapa påskiga kreationer med PlusPlus i Paviljongen.
Påsklovsaktiviteter för barnfamiljer
Nu under påsk så kommer Paviljongen stå öppen för barn i alla åldrar att bygga påskiga kreationer med PlusPlus BIG! Ni kommer att hitta en gigantisk äggkopp fylld med PlusPlus där ni både med hjälp av mallar och fritt från egen knopp kommer att kunna skapa allt det som hör påsken till. Plus Plus BIG är rekommenderade från 1 år så denna aktivitet passar även de minsta små krabaterna.
(Notera: 3/4 är Paviljongen stängd från 14:00 pga andra aktiviteter)
Som vanligt spelas fartfylld teater varje dag! Våra lekutställningar står öppna och redo för lek och stoj och Mumins lekdal välkomnar till en stund i solen och utlopp för spring i benen.