Kom an! Kom an!

Sommarens nya pjäs!

Teater

Kom an! Kom an!

En pjäs om en tid då ett barn i en bok med sin styrka förändrade världen! Föreställningen som berättar om i vilken tid och tidsanda som Pippi Långstrump dök upp, hur hon kom till och kanske varför hon fortfarande finns kvar och behövs. Pjäsen spelas utomhus på Trädgårdsscenen och ingår i entrépriset – teaterbiljett behövs ej.

Plats: Trädgårdsscenen
Längd: 20 minuter
Passar för hela familjen

Entrébiljett

Barn under 2 år har fri entré men behöver egen biljett. Teater ingår i entrépriset, men teaterbiljett måste förbokas online.

Berättelsen om Pippi, då och nu

För drygt åttio år sedan, mitt under brinnande världskrig, ber en febersjuk flicka sin mamma att – ”berätta om Pippi Långstrump!”. Och det gör hon. Berättelsen blir så småningom en present till dotterns tioårsdag. Och sen blir den en bok. Och nu åttio år senare en teaterföreställning på Junibacken, som berättar om i vilken tid och tidsanda som Pippi dök upp, hur hon kom till och kanske varför hon fortfarande finns kvar och behövs.

Spelas hela sommaren ute på Trädgårdsscenen

Denna föreställning spelas 27 juni – 16 augusti utomhus på Junibackens Trädgårdsscen och ingår i entréavgiften. Teaterbiljett behöver ej bokas för denna föreställning.

Passa på att se den i sommar!

Då och nu, 1940-tal med ideal och normer som går stick i stäv med den fria Pippi. Varför och på vilket sätt dyker hon upp? Och är hon återigen aktuell? Är vi nu tillbaka i en tid som påminner om det konservativa och auktoritära samhälle som då dominerade med ”starka ledare”, som nu återigen skulle må bra av att bli emotsagda av en nioårig antagonist? Be more Pippi!

Mikael Kallin – Konstnärlig ledare och regissör

Junibackens ensemble

  • Anna-Jackelin Thell

    Anna-Jackelin Thell

    Skådespelare

  • Jessica Johansson

    Jessica Johansson

    Skådespelare

  • Ida Breimo

    Ida Breimo

    Skådespelare

  • Tilda Henriksson

    Tilda Henriksson

    Skådespelare

Dramatisering: Mikael Kallin, efter Astrid Lindgrens Krigsdagböcker 1939-1945, och böckerna om Pippi Långstrump
Regi: 
Mikael Kallin
Medverkande: 
Ida Breimo, Tilda Henriksson, Jessica Johansson, Anna-Jackelin Thell
Kostym: 
Vanja Lindberg
Ljud: Benjamin Johansson
Ljudtekniker: Johan Arrhenius, Scott Isitt, Benjamin Johansson, Nadja Tigerschiöld
Originalmusik: ”Här kommer Pippi Långstrump” av Jan Johansson
Arrangemang och musikproduktion: Johan Arrhenius
Koordinator: Eric Rusch
Tack till: Västmanlands Teater