Information inför skolbesök

Entréavgift

Skolpriset 65:- per person gäller för svenska förskolegrupper, skolgrupper och vuxenstuderande på vardagar. Ni behöver inte förhandsboka ett besök på Junibacken.

Lunch

I vår restaurang har vi lunchpaket för skolor som vi önskar att ni bokar på tel 08-587 230 16 innan ert besök på Junibacken. Vi erbjuder:

Pippis pannkakor, saft/mjölk och frukt 45 kr (för vuxna 55 kr).
Karlssons köttbullar med lingonsylt, saft/mjölk och frukt 55 kr (för vuxna 69 kr).
Olika alternativ finns för matallergiker.

Skolluncher kan bokas till tisdagar, onsdagar eller torsdagar kl. 10.30 eller 11.00. Övriga tider bokar vi inga platser men det går bra att handla mat i vår restaurang för ordinarie priser.

Vid besöket

Ta gärna med tillräckligt många vuxna för att åka tåget. I varje vagn måste det vara med en vuxen och det får plats med ca 4 - 5 barn + 1 vuxen i varje vagn. Räcker inte antalet vuxna per barn, får de vuxna åka runt flera varv med tåget. Det är viktigt att tala om för barnen att sitta stilla och tysta under tågresan för att inte störa andra och av säkerhetsskäl. Det är inte tillåtet att fotografera eller filma i tåget.

Det är fritt fram att se våra teaterföreställningar på Junibacken. Tala gärna med barnen om att respektera våra skådespelare i deras arbete och sitta stilla under föreställningarna.

Lärarna är ansvariga för sina skolklasser under hela vistelsen på Junibacken. Om ni behöver hjälp med någonting, gå till kassan i entrén så hjälper vi gärna till.

Matsäck

Vi har inga matsäcksmöjligheter inomhus. Förtäring av matsäck i våra olika sagomiljöer är inte tillåten men vi kan låna ut sittunderlag i kassan så att ni kan sitta ute där det även finns bänkar under tak. Det går självklart bra att komma in igen efter pausen utomhus.